آخرین اخبار
کد مطلب: 168539
پيرامون حوادث اخير کشور
تاریخ انتشار : 1396/10/13 12:16:51
نمایش : 395
مطالبات اقتصادي چه نسبتي با آتش‌زدن و تخريب و مجروح کردن و حتي کشتن دارد؟! چرا به جاي شعار‌هايي از جنس مطالبات معيشتي، شعارهاي بي‌ربط و رفتار‌هاي وندالي غلبه کرده‌است؟

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ «مهدي فضائلي» تحليلگر ارشد مسائل سياسي در يادداشتي که براي اين خبرگزاري ارسال داشت، نوشت:

مطالبه داشتن و ابراز و پيگيري آن که مطالبه گري ناميده ميشود از ويژگي هاي يک جامعه پويا و باانگيزه است.


مطالبه گري در درون خود نوعي آرمانگرايي را نمايندگي ميکند لذا جامعه بدون مطالبه، جامعه اي مرده و بدون آرمان است.


اما مطالبه گري صحيح مختصاتي دارد که بدون برخورداري از آنها،به بيراهه مي رود.


نخستين نکته، به ماهيت مطالبه بر ميگردد.آيا هر نوع مطالبه اي ارزش پيگيري دارد؟ قطعا" نه، مطالبه، بخصوص در ابعاد اجتماعي بايد متضمن ارزش هاي واقعي و آرمان هاي آن جامعه باشد و مغايرتي با قانون و عرف حاکم بر آن جامعه نداشته باشد.


دومين نکته،نحوه ابراز مطالبه و چگونگي پيگيري آن است.اگر بهترين مطالبات هم به شيوه ناصحيح و از راه هاي غيرقانوني دنبال شود نه تنها به نتيجه مورد نظر نميرسد چه بسا معکوس و به ضد خودش تبديل شود.


ابراز و پيگيري نامناسب مطالبات صحيح،مثل سخن حقي ميماند که با الفاظ و واژگان زشت و رکيک بيان شود.


سومين ويژگي براي مطالبه گري صحيح،تشخيص درست و صحيح مطالبه شونده است.يعني اينکه بدانيم مطالبه خود را از چه فرد يا مرجعي درخواست نماييم.


اگر کسي که جويا و خواستار مثلا" انشعاب برق است به جاي وزارت نيرو به وزارت بهداشت و درمان مراجعه کند، بدون ترديد به برق دست نخواهد يافت!


چهارمين و آخرين خصيصه مطالبه گري صحيح هم، انتخاب زمان مناسب است.در همان مثال قبلي، اگر کسي که خواستار انشعاب برق است نيمه شب يا روز تعطيل به اداره برق مراجعه کند به خواسته خود دست نخواهد يافت، هر چند سه ويژگي ديگر را رعايت کرده باشد.در حوادث اخير کشور همه اين نکات کاملا" موضوعيت دارند.


نخست ماهيت مطالبات است. اگر مطالبات، رفع مشکلات اقتصادي، اشتغال، مقابله با رکود، مبارزه با فساد و امثال آن است، مطالباتي هستند به حق، قانوني و در مسير آرمانهاي نظام و اگر مطالبات سمت و سوي تحقق اميال بيگانگان را دارد که اساسا" مطالبات باطل و مخالف منافع عمومي است و درخواست کنندگان نبايد انتظار گوش شنوايي براي شنيدن چنين خواسته هايي را داشته باشند.


نحوه ابراز مطالبات نيز در حوادث اخير ناصواب و غلط بوده است.مطالبات اقتصادي چه نسبتي با آتش زدن و تخريب و مجروح کردن و حتي کشتن دارد؟! چرا چنين مطالباتي را در شعارهاي اين به اصطلاح معترضين نمي بينيم؟ چرا به جاي شعار هايي از جنس مطالبات معيشتي، شعارهاي بي ربط و رفتار هاي وندالي غلبه کرده است؟


سومين و چهارمين نکته اينکه، مطالبات اقتصادي چه ربطي به حمله شبانه به کلانتري و پايگاه بسيج دارد؟!


با توجه به آنچه گذشت، معترضين به شرايط نامناسب اقتصادي بايد صف خود را از آشوب طلباني که به تحريک بيگانگان در پي هرج و مرج و آنارشيسم هستند جدا کنند.


عموم‌ مردم نيز بايد هوشيار باشند که خسارت چنين رفتارهايي مستقيما" هم بر شرايط اقتصادي تاثير منفي دارد( که آثارش در همين چند روز آشکار شد) و هم ميتواند پي آمدهاي ناگوار امنيتي داشته باشد.


همه ميدانيم که پيرامون ما پر است از کانون هاي نا امن و دشمنان زخم خورده اي که اگر کوچکترين مجالي پيدا کنند انتقام خواهند گرفت.


هوشياري مردم، انسجام و يکپارچگي مسئولان کشور در مقابله با دست هاي پشت پرده اين آشوب ها ، بيداري و دقت نظر دستگاه هاي امنيتي و انتظامي و آمادگي حداکثري براي احتمالات حداقلي و البته اهتمام دولتمردان براي حل مشکلات اقتصادي و پاسخ به مطالبات درست بر زمين مانده مردم و از بين بردن زمينه هاي سوءاستفاده دشمن، راهکارهاي اصلي مقابله با اين بحران آفريني است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن