آخرین اخبار
کد مطلب: 168739
وضعيت ابتلاي انسان به آنفلوانزاي پرندگان/هشدار به افراد در خطر
تاریخ انتشار : 1396/11/28 13:28:57
نمایش : 280
هنوز موردي از ابتلاي انسان به ويروس آنفلوانزاي پرندگان در کشور گزارش نشده و اين در حالي است که وزارت بهداشت، توصيه ها و مراقبت هاي لازم را مکرر به هموطنان گوشزد مي کند.

به گزارش بام ايران خبر به نقل از  خبرنگار مهر، به دنبال شايع شدن ويروس آنفلوانزاي پرندگان در بين طيور و خسارت هايي که در پي داشته است، موضوع ابتلاي انسان به اين ويروس بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته و در اين بين، صحبت هايي مطرح مي شود که هيچ گونه مبناي علمي ندارد. در همين حال، وزارت بهداشت، توصيه هاي لازم را به هموطنان داشته است.

دکتر محمد مهدي گويا رئيس مرکز مبارزه با بيماري هاي واگيردار وزارت بهداشت گفت: ويروس هاي آنفلوانزاي پرندگان پيچيده و گوناگون هستند، برخي از اين ويروس ها بدون علامت هستند اما ورود آن به بدن انسان و فعال شدن آن امر ساده اي نيست و همه چيز بايد دست به دست هم دهد تا اين امر محقق شود اما اگر ابتلا صورت بگيرد مي تواند حالت انفجاري ايجاد کند و مرگ و مير بزرگي را باعث شود.

وي افزود: خاستگاه ويروس آنفلوانزاي پرندگان کشورهاي شرق و جنوب شرق آسيا بوده از سوي ديگر اين ويروس ها زماني که از خاستگاه خود به کشور ديگري منتقل مي شوند يعني ويروس قوي تر شده و شانس گسترش بيماري نيز بيشتر مي شود لذا شانس اينکه انسان را گرفتار کند نيز به همان اندازه بيشتر مي شود، حال کساني که با پرندگان ارتباط دارند احتمال آلوده شدن به بيماري انفلوانزاي پرندگان در آنها نيز بيشتر است.

گويا ادامه داد: ابتلا به آنفلوانزاي پرندگان از راه خوردن آخرين راه ابتلا به اين بيماري است برعکس کساني که ارتباط مستقيم با پرندگان دارند شانس بيشتري براي ابتلا به اين بيماري دارند.

وي افزود: ما تا به حال گزارشي درباره ابتلا انسان به بيماري آنفلوانزاي پرندگان دريافت نکرده ايم، ما در حال حاضر با دو ويروس آنفلوانزا مواجه هستيم که يکي در گيلان ديده شده و البته خاستگاه اصلي آن چين بوده و امسال چند کشور مختلف را درگير کرده و توانسته سد انساني را بشکند و مرگ و مير بالايي در چين داشته بطوريکه ۳۰ درصد از کساني که به بيماري آنفلوانزاي پرندگان مبتلا شده اند را به کام مرگ کشانده است.

رئيس مرکز مبارزه با بيماري هاي واگيردار وزارت بهداشت، گفت: مهمترين نکته براي ابتلا به اين بيماري تماس با پرندگان است، برخي در خانه از پرندگان نگهداري مي کنند، برخي پرندگان مهاجر را شکار مي کنند و يا حتي ذبح مي کنند و برخي نيز فروش اين پرندگان در بازار انجام داده و پاره اي نيز اين پرندگان را در اختيار کودکان مي گذارند تا با آنها بازي کنند لذا اين موارد مي تواند از عمده دلايل ابتلا به آنفلوانزاي پرندگان باشد.

وي تاکيد کرد: تيم واکنش سريع بيش از همه تحت ريسک ابتلا به اين بيماري است و در مرحله بعد کساني قرار دارند که در مزارع آلوده به اين ويروس کار مي کنند اين دو گروه واکسن، دارو دريافت کرده و حتي يک دوره قرنطينه ۱۰ روزه را خواهند داشت تا مطمئن شويم که به آنفلوانزاي پرندگان مبتلا نشده اند.

دکتر صفرعلي ماکنعلي معاون بهداشتي و پيشگيري سازمان دامپزشکي، گفت: ويروس آنفلونزاي پرندگان داراي ويژگي خاص خود است لذا عبور آن از يک گونه به گونه ديگر عمدتا به سختي صورت مي گيرد اما غيرممکن نيست.

وي افزود: ويروس آنفلوانزاي تيپ A در پرندگان باعث ابتلا به بيماري است ليکن اگر به اين ويروس اجازه فعاليت داده شود مي تواند به سرعت محيط وسيعي را آلوده کند.

ماکنعلي گفت: سيستم مراقب هاي بين المللي که شبيه به سيستم هواشناسي است و مرکزيت آن در بلژيک است مشخص شده که از سال ۲۰۱۴ حدود ۶۷ کشور به ويروس آنفلوانزاي پرندگان آلوده شده اند، در حال حاضر در منطقه و در جنوب عربستان سعودي و عراق مزارع صنعتي آن به اين ويروس آلوده شده و همچنين در افغانستان نيز ۷ استان درگير اين ويروس هستند، در اتحاديه اروپا از جمله انگلستان نيز شيوع اين بيماري گزارش شده است.

وي ادامه داد: ۲۳۰۰ قطعه از پرندگان در ايران نيز به اين ويروس مبتلا و امحا شدند در حال حاضر همه اقدامات لازم براي جلوگيري از شيوع اين بيماري در کشور انجام شده و در مجموع اين بيماري در کشور تحت کنترل است.

معاون بهداشتي و پيشگيري سازمان دامپزشکي گفت: ما به محض آنکه مشکوک شويم که اين بيماري مزرعه اي را درگير کرده به سرعت اقدامات لازم را براي شناسايي و پاکسازي انجام مي دهيم.

وي افزود: ميادين عملياتي ما سه دسته هستند، مجموعه اقداماتي که در حيات وحش و با هماهنگي با محيط زيست انجام مي دهيم به اين صورت که اگر از يک گونه ۵ پرنده تلف شود و در ساير گونه ها ۱۰ مورد تلفات گزارش شود، آزمايش صورت گرفته و در صورت مثبت بودن نتيجه آزمايش به ابتلاي به اين بيماري، محل به سرعت پاکسازي مي شود.

معاون بهداشتي و پيشگيري سازمان دامپزشکي، گفت: ميدان اول عمليات، پرندگان مقيم و مهاجم است، در مرحله دوم روستاهايي که طيور نگهداري مي کنند و ميدان سوم عمليات در مزارع مرغ تخمگذار است، که کنترل آن دشوار است زيرا ما جزو ۱۰ کشور برتر توليد تخم مرغ در دنيا هستيم.

ماکنعلي افزود: کاهش توليد تخم مرغ، کاهش مصرف دان و آب و نيز وجود تلفات غير معمول از جمله علائم ابتلاي مزرعه مرغ هاي تخم گذار به ويروس آنفلوانزاي پرندگان است. حال کشاورزان بايد پس از مشاهده اين علائم موضوع را به سرعت گزارش کنند و تاخير بيش از ۴۸ ساعت موجب آلوده شدن بيشتر محيط مي شود و در اين شرايط کنترل فضا دشوار مي شود.

او گفت: چالش هاي فراروي ما در کنترل اين بيماري نخست خود بيماري است زيرا اين ويروس از پيچيدگي خاصي برخوردار است و در مرحله بعد اعمال معيارهاي کنترلي است، در دنيا ديگر کودها به صورت خام استفاده نمي شود لذا يکي از چالش هاي ما مبحثي تحت عنوان سالم سازي کود است که عملا در کشور نداريم، دوم فرآيند کنترل بيماري ساختار مزرعه است زيرا در ايران ميزان تراکم آن بالاست، از سوي ديگر ورود ويروس توسط پرندگان مهاجر نيز دور از ذهن نيست که همين امر کنترل اين بيماري را دشوار مي کند.

دکتر مسعودي رئيس گروه بيماري هاي حيات وحش سازمان حفاظت از محيط زيست گفت: هر سال بر اساس دستور عملي تحت عنوان پيشگيري نسبت به افزايش بازديدها در تالاب ها و مزارع اقدامات لازم انجام مي شود.

وي افزود: ما اگر به موارد مشکوکي برخورد کنيم به سرعت نسبت به جمع آوري و آزمايش اقدام مي کنيم.

مسعودي ادامه داد: مردم هرکجا پرنده وحشي ديدند که قدرت پرواز ندارد به هيچ عنوان به آن نزديک نشوند و در صورت مواجه شدن با لاشه آن پرنده موارد را به سرعت گزارش دهند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن