آخرین اخبار
کد مطلب: 168745
حسين‌زاده بحريني در گفتگو با مهر:
افزايش قيمت ارز پول ملي را بي‌ارزش کرده است/ يک پيشنهاد به دولت
تاریخ انتشار : 1396/11/29 11:00:41
نمایش : 241
عضو ناظر مجلس در شوراي فقهي بانک مرکزي، با اشاره به کاهش ارزش پول ملي همزمان با افزايش مستمر قيمت ارز، از دولت خواست تا از تخصيص بازاري ارز خودداري کند.

به گزارش بام ايران خبر ؛ حجت الاسلام والمسلمين محمدحسين حسين‌زاده بحريني عضو کميسيون اقتصادي مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به بحران افزايش مستمر قيمت ارز و با ارزيابي تدابير دولت براي مقابله با اين بحران اظهار داشت: باوجود تلاش هايي که بانک مرکزي در اين ايام انجام داده و جهت‌گيري آن نيز مديريت بازار ارز بوده، اما به نظر مي رسد که اين تلاش ها موفقيت‌آميز نبوده است.

وي افزود: اين مسئله را سخنگوي محترم دولت نيز نه تلويحاً که با صراحت گفت که بانک مرکزي بايد تلاش بيشتري در اين زمينه بکند.

عضو ناظر مجلس در شوراي فقهي بانک مرکزي ادامه داد: در صحبت هاي هفته گذشته آقاي نوبخت نکته اي بود مبني بر اينکه دولت نمي تواند منابع ارزي خود را بي‌اندازه عرضه کند؛ اين واقعيت را همه ما مي دانيم که عرضه ذخاير ارزي بانک مرکزي به صورت نسنجيده، کار درستي نيست و اگر در اين شرايط بانک مرکزي و دولت بتوانند - و البته مي‌توانند - توزيع ارز را به سمت نيازهاي اساسي هدايت کنند، اين بهترين تدبيري است که مي‌توانند به کار بگيرند.

حسين زاده بحريني تصريح کرد: بزرگترين اشتباهي که بانک مرکزي در اين شرايط مي تواند داشته باشد، اين است که ارز را در بازار به صورت کور و بي‌هدف عرضه کند؛ با اين نيت که قيمت آن را پائين بياورد. من نمي خواهم بگويم که اين کار حتماً انجام مي شود، اما وقتي بانک مرکزي مي گويد در اين زمينه داريم تلاش مي کنيم، تلاش بانک مرکزي با نگاهي که از مسئولان اين نهاد سراغ داريم، قاعدتاً به اين سمت است که در عرضه و تقاضا دخالت کنند، در حالي که «تقاضا» در اختيار بانک مرکزي نيست و بنابراين معناي حرکت مسئولان بانک مرکزي اين است که مي خواهند در بخش «عرضه» دخالت کنند.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: اين دخالت مي تواند هم روي کميت عرضه و هم روي قيمت آن باشد، چرا که عرضه کننده انحصاري و نسبتاً پرقدرت ارز، دولت است.

وي اظهار داشت: اگر دولت به سمت تخصيص بازاري ارز پيش برود، معتقدم که اين فرآيند به نتيجه نخواهد رسيد و ما همچنان در بحران عميق‌تري فروخواهيم رفت؛ در حال حاضر بهترين کاري که دولت و بانک مرکزي بايد انجام بدهند، اين است که هدف هاي اصلي بازار ارز يعني تقاضاهاي ضروري و مهم را شناسايي کنند و عرضه ارز را به صورت هدفمند به آن سمت هدايت کنند و با اين کار تقاضاهايي را از بازار خارج کنند، در غير اينصورت بسيار نگرانيم که بانک مرکزي با اين نگاه فعلي مشکل را نتواند حل کند و بحران افزايش يابد.

حسين زاده بحريني درباره تأثير افزايش قيمت ارز بر روي ارزش پول ملي تأکيد کرد: ارزش پول ملي روي ديگر ماجراي قيمت ارز است؛ به طوري که هرچقدر قيمت ارز بالا برود به همان نسبت پول ملي بي‌ارزش‌تر مي‌شود. بنابراين در حال حاضر که ارز دائم گران مي شود، پول ملي ما نيز به همان نسبت بي‌ارزش شده و همين مسئله نگران کننده است و دولت بايد در اين زمينه تصميم جدي بگيرد.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: کميسيون اقتصادي مجلس حتماً بر اين مسئله نظارت خواهد کرد که آيا تلاش هاي دولت در مسير درستي قرار دارد يا خير.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن