آخرین اخبار
کد مطلب: 169025
نرخ تورم را شفاف‌سازي کنيد
تاریخ انتشار : 1397/03/08 13:04:05
نمایش : 198
نرخ تورم ارديبهشت سال‌جاري در شرايطي از جانب مرکز آمار 8 درصد اعلام شده که برخي از مردم اظهار‌مي‌کنند روند گراني کالاها بيش از تورم اعلامي است.
به گزارش بام ايران خبر ؛ روزنامه جام جم در يادداشت امروز خود به قلم فتح الله تاري نوشت:

نرخ تورم ارديبهشت سال‌جاري در شرايطي از جانب مرکز آمار 8 درصد اعلام شده که برخي از مردم اظهار‌مي‌کنند روند گراني کالاها بيش از تورم اعلامي است.

نرخ تورم به معناي افزايش سطح عمومي قيمت‌هاست و آن رقمي که اعلام مي‌شود ميانگين قيمت کالاهاي در نظر گرفته شده براي محاسبه نرخ تورم است.

درنتيجه مي‌توان بيان کرد تورم با گراني تفاوت دارد و اگر نرخ تورم 10درصد افزايش يافته به معناي افزايش 10درصدي همه اقلام نيست و رقمي که بيان مي‌شود ميانگين کالاهاي در نظر گرفته شده است.

البته نرخ تورم با محاسبه کالاهاي موردنظر و وزن مصرفي خانوار به دست مي‌آيد و برخي دولت‌ها براي اين‌که نرخ تورم را کمتر از ميزان واقعي نشان دهند وزن کالاهاي مصرف‌شده توسط خانوار را کم و زياد مي‌کنند؛ به عنوان مثال کالاهايي که افزايش قيمت بالايي را تجربه کردند، وزن آنها در محاسبه کاسته شده و به کالاهايي که افزايش قيمت نداشتند وزن بيشتري اختصاص مي‌دهند.

اگر چند اقتصاددان براي محاسبه نرخ تورم اقدام کنند ممکن است به اين نتيجه برسند که نرخ تورم درست است، اما اگر وزن کالاهاي مصرفي خانوار تغيير کند شاهد تغييرات عمده در نرخ اعلامي تورم از سوي دولت هستيم.

غالبا جزئيات نرخ‌تورم و همچنين ميزان وزن کالاي مصرفي خانوار داده نمي‌شود که اين موضوع باعث نارضايتي و بي‌اعتمادي مردم نسبت به دولت مي‌شود و تا حدي تبعات اجتماعي به دنبال دارد.

براي رفع ابهام دولت بايد جزئيات تورم و همچنين ميزان وزن هر کالا را به‌صورت شفاف بيان کند تا کارشناسان اقتصادي نيز بتوانند تحليل‌هاي مناسبي در اين زمينه ارائه کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن